Blog

Blog

Żywica i mikrocement – zestawiamy różnice i podobieństwa!

Posadzki żywiczne poliuretanowe i posadzki z mikrocementu to w tym momencie zdecydowanie najcześciej wybierane przez naszych klientów rozwiązania. Z naszej perspektywy ten trend jest całkowicie uzasadniony – są to najnowocześniejsze technologicznie produkty o najwyższej jakości, które w dodatku są bardzo przyjazne w użytkowaniu i atrakcyjne wizualnie. Ale czym te rozwiązanie różnią się od siebie i jakie są ich podobieństwa? By podjąć dobrą decyzję i wybrać taką posadzkę, która spełni nasze oczekiwania, warto mieć tę wiedzę, bowiem dla jednych osób lepszym wyborem będzie żywica, a dla innych mikrocement. Ten artykuł poświęcamy właśnie porównaniu obu produktów. 

Podobieństwa

Zacznijmy od tego, co łączy posadzki żywiczne i posadzki z mikrocementu. Oba rozwiązania są cienkowarstwowe i mają bardzo podobną grubość (ok 3 mm) dzięki czemu świetnie współpracują z ogrzewaniem podłogowym. Nie ma pod nimi żadnego innego materiału ani przestrzeni, którą trzeba nagrzewać. Czymś co jest też niewątpliwie wspólną zaletą obu produktów jest fakt, iż możemy je bez ograniczeń stosować na całej powierzchni mieszkania w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu – m.in. w łazience i pod prysznicem oraz w kuchni, czyli w pomieszczeniach, gdzie np. nie sprawdza się drewno. Jeśli zatem zależy nam, by w całym mieszkaniu mieć jeden typ podłogi niezależnie od rodzaju pomieszczenia to zarówno żywica jak i mikrocement będą idealnym rozwiązaniem.

Istniej też kilka ogólnych podobieństw, o których wspomnieliśmy we wstępie, takich jak łatwość w użytkowaniu (utrzymanie w czystości i ewentualne odnowienie), czy po prostu najwyższa jakość i nowoczesność obu rozwiązań. Gdy jednak przyjrzymy się dokładnie żywicy i mikrocementowi, znajdziemy zdecydowanie więcej elementów, które je od siebie różni. 

Różnice

Zacznijmy może od odczucia jakie mamy przy użytkowaniu obu tych posadzkach. Żywica jest bardziej elastyczna, a przez to z naszej perspektywy przyjemniejsza i cieplejsza w kontakcie dla stopy i w ogólnym odczuciu. Mikrocement to rozwiązanie sztywniejsze, bardziej przypominające beton, o mocniejsze odbiciu niż tłumiąca żywica. Przez to jest chłodniejszy w odczuciu i głośniejszy. Gdybyśmy chcieli szukać jakiejś analogii do dobrze znanym wszystkim powierzchni, to można w kontakcie przyrównać mikrocement bardziej do płytek, a żywicę poliuretanową do drewna. Różnice w odbiorze przekładają się też na parametry obu posadzek. Mikrocement jest powierzchniowo bardziej wytrzymałym materiałem. Żywica jest odrobinę delikatniejsza, ale też z powodzeniem nadaje się do miejsc użytku publicznego, o czym pisaliśmy już nie raz w naszych artykułach. 

Wybór w takiej sytuacji jest kwestią indywidualnych preferencji – czy wolimy w danym wnętrzu miękką i trochę cieplejszą żywicę, czy twardszy i chłodniejszy mikrocement. 

Podobnego wyboru będziemy musieli dokonać, gdy zestawiamy ze sobą różnice estetyczne obu produktów. Zacznijmy od kolorów. W przypadku żywicy już z podstawy mamy do dyspozycji bardzo szeroki wybór – całą paletę kolorów RAL K7. Dla mikrocementu wzornik jest trochę inny. Co prawda możliwe jest wybarwienie go w kolorze z palety RAL, ale podstawę stanowią tutaj kolory od producenta, marki Resistone. Tabelkę ze wzorami tych kolorów zamieszczamy poniżej. W praktyce różnice kolorystyczne między żywicą a mikrocementem mają niewielkie znaczenie – jeśli ktoś decyduje się na mikrocement, to z reguły dlatego, iż szuka kolorów odbetonowych, gdy kogoś interesuje żywica, to najczęściej w odcieniach bieli. To co być może jest istotniejszą różnicą, to jednobarwność lub jej brak. Żywice poliuretanowe są jednobarwne natomiast struktura mikrocementu posiada przejścia kolorystyczne. Po raz kolejny musimy zadać sobie pytanie jakiego efektu oczekujemy i po prostu jaka podłoga bardziej nam się podoba. 

Ciekawy w kontekście kolorów i jednorodności posadzki może być fakt, iż ewentualne uszkodzenia będą trochę bardziej widoczne na żywicy niż mikrocemencie. Powód jest prosty – żywice najczęściej są wybierane w białej i jednobarwnej wersji, a mikrocement jest niejednobarwny i najczęściej w odcieniach szarości co maskuje ewentualną niedoskonałość. Natomiast naprawa jednej i drugiej posadzki nie stanowi żadnego problemu. 

Przy różnicach warto również wspomnieć o dylatacji. Posadzki żywiczne są bezdylatacyjne natomiast mikrocement wymaga dylatacji. Dla wielu osób będzie to zdecydowanie korzyść po stronie żywicy, ale wielu klientów wręcz chce dylatacji, gdyż dodaje ona wnętrzu surowości i loftowego charakteru wymaganego przez klinetów. 

W ramach krótkiego podsumowania chcemy tylko zaznaczyć, że wymienione wyżej cechy obu produktów nie mają wskazać lepszego rozwiązania. To po prostu zupełnie różne rodzaje posadzek, które mają spełnić różne, ale zawsze najwyższe oczekiwania naszych klientów. Cieszymy się, że możemy zaoferować Państwu oba te rozwiązania. Kwestią Państwa gustu i preferencji jest to, czy wybierzecie jednorodne, miękkie i gładsze żywice poliuretanowe, czy oczekujecie bardziej loftowych i surowszych wnętrz. 

Udostępnij artykuł:

Ostatnie posty

Schody z mikrocementu – atrakcyjny i nowoczesny wygląd oraz ogromne walory użytkowe

Nie tylko posadzki i ściany z mikrocementu cieszą się w ostatnich miesiącach wśród klientów dużo większą popularnością. Rosnące zainteresowanie dotyczy …

CZYTAJ DALEJ

“Chata w Szczyrku”, czyli inwestycja pod wynajem z posadzkami, ścianami i schodami z żywicy poliuretanowej w systemie MasterTop

Szczyrk to turystyczna miejscowość w południowej Polsce, która zimą przyciąga wielbicieli nart, a latem zaś amatorów górskich trekkingów. To właśnie …

CZYTAJ DALEJ

Jak dbać o mikrocement – wskazówki na temat użytkowania, pielęgnacji i czyszczenia mikrocementu Resistone

Mikrocement stał się w ostatnim czasie jednym z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych materiałów w aranżacji wnętrz. Zaletą mikrocementu jest łatwość …

CZYTAJ DALEJ
FORMULARZ KONTAKTOWY
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych oraz Rozporządzenia 2016/679. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Jakposadzki. Więcej informacji dot. ochrony danych osobowych znajdą Państwo w polityce prywatności. Klikając WYŚLIJ akceptujesz wszystkie powyższe warunki.