Blog

Blog

Krótki kurs czyszczenia posadzek dla początkujących

zu1Kh3CS 1
Krótki kurs czyszczenia posadzek dla początkujących 6

To znowu my! Jeśli czytaliście nasze poprzednie wpisy, to wiecie, że pragniemy, by nasze artykuły były wypełnione praktyczną wiedzą i stały się dla Was jak najbardziej użyteczne. Dzisiaj pora na kolejne podstawowe, a jednocześnie niezwykle ważne zagadnienie – utrzymanie posadzek żywicznych w czystości.

Oczywiste oczywistości

Być może to co za chwilę przeczytacie dla wielu osób okaże się właśnie takimi oczywistościami, ale uważamy, że warto od nich rozpocząć, bo mają duży wpływ na właściwy efekt pielęgnacji i wygląd posadzek.

Pierwsza kwestia to wycieraczki. Pamiętajmy, że większość zabrudzeń wnosimy do pomieszczeń na obuwiu (piasek, pył, błoto). Jeśli nie zapomnimy o matach czy wycieraczkach w strefie wejścia, na pewno w znacznym stopniu ograniczymy sobie pracę. Co dalej? Odpowiedni sprzęt sprzątający. Powinien być po prostu dobrany do danej sfery czyszczenia (np.faktury powierzchni, jej grubość) i stopnia zabrudzenia. W zależności od tego stosujemy np. szczotki do szorowania lub miękkie krążki czyszczące. Warto również pamiętać o tym, by preparaty do czyszczenia były wysokiej jakości i właściwe dla danej powierzchni. Stosowanie specjalistycznych środków to tak naprawdę oszczędność. Dzięki nim posadzka będzie nam po prostu służyła dużo dłużej. Z reguły są one również wydajniejsze niż zwykłe środki czyszczące.

eUZx6Gdx 2
Krótki kurs czyszczenia posadzek dla początkujących 7

Posadzkowa codzienność

Przejdźmy do codziennego mycia i czyszczenia. Każde mycie posadzki na mokro powinniśmy poprzedzić zamiataniem lub odkurzaniem, żeby usunąć z posadzki piasek, pył i inne drobne zabrudzenia. Później po prostu zmywamy podłogę mopem stosując środek chemiczny odpowiedni do występujących zanieczyszczeń. Posadzkę należy myć płaskim mopem najlepiej systemem dwu wiaderkowym. Szczególnie przy posadzkach o ciemnych barwach dobrze jest pamiętać o częstej wymianie brudnej wody, by uniknąć pozostawiania brudnych smug. Raz w tygodniu warto również umyć posadzkę wodą z dodatkiem preparatu, który prócz mycia dodatkowo konserwuje posadzkę i uzupełnia ubytki w polimerze nałożonym na żywicę.

V1ca07FD 3
Krótki kurs czyszczenia posadzek dla początkujących 8

Odświętne czyszczenie i konserwacja

Jeśli pragniecie, by posadzka przez lata służyła Wam w idealnym stanie, polecamy raz na jakiś czas (na przykład raz w roku) zdecydować się na gruntowne doczyszczenie posadzki lub nałożenie polimeru. Takie czyszczenie można wykonać samemu lub zlecić je firmie sprzątającej. Również nasza firma zajmuje się wspomnianym serwisowaniem posadzek, a zdjęcia które widzicie w tym wpisie pochodzą właśnie z takiego doczyszczania. Do tego rodzaju sprzątania stosuje się środki chemiczne neutralne lub lekko zasadowe o pH ok. 7-10. Sam proces takiego czyszczenia nie różni się wiele od tego codziennego. Trzeba oczywiście rozpocząć od zebrania kurzu, piasku i ewentualnych większych zanieczyszczeń. Później należy obficie zwilżyć posadzkę roztworem myjącym i odczekać 15 minut. Potem zbieramy brudną wodę i jeszcze raz na czysto spłukujemy posadzkę. Gotowe!

Y8kZ0jn8 4
Krótki kurs czyszczenia posadzek dla początkujących 9

Nagłe wypadki

No dobrze, do tej pory wszystko idzie bez problemu. Ale co robić w nagłych sytuacjach, gdy posadzka została zanieczyszczona np. tłuszczem, olejem lub podobnymi substancjami? Najlepiej wtedy posypać powierzchnię trocinami lub czymś innym absorbującym tłuszcz, po czym zmieść je i zwyczajnie umyć podłogę środkiem myjącym.

Posadzki można również bez problemu myć pod wysokim ciśnieniem. Trzeba tylko pamiętać o początkowym zamiataniu i zebraniu większych zanieczyszczeń. Później nanosimy roztwór środka myjącego i myjemy powierzchnię dobierając ciśnienie do intensywności zabrudzenia i grubości posadzki. Na koniec zbieramy wodę mopem, ściągaczka gumową lub odkurzaczem wodnym.

n1P0FapS 5
Krótki kurs czyszczenia posadzek dla początkujących 10

Tak jak wspomnieliśmy na początku, cały ten zestaw informacji dla wielu osób jest zapewne bardzo dobrze znany, ale być może znajdą się osoby, którym pomoże zachować posadzki w idealnym stanie przez jeszcze dłuższy czas. Jeśli potrzebujecie bardziej szczegółowych instrukcji i wskazówek na temat oczyszczania posadzek i ich codziennego utrzymania, to jesteśmy do Waszej dyspozycji. Tak czy inaczej… miłego sprzątania! 🙂

Udostępnij artykuł:

Ostatnie posty

Mikrocement salon inspiracje

Mikrocement i wyjątkowy salon – inspiracje, które Was zachwycą

Salon to serce każdego domu, miejsce spotkań, relaksu i spędzania czasu w gronie najbliższych. Warto zadbać o jego wyjątkowy wygląd, ...
CZYTAJ DALEJ
Łazienka z mikrocementem - Beżowe podłogi i nowoczesna wanna z drewnianym wykończeniem.

Mikrocement łazienka: inspiracje dla nowoczesnych łazienek

Łazienka to jedno z tych miejsc w naszym domu, które służy nie tylko praktycznym celom, ale także może stać się ...
CZYTAJ DALEJ
Mikrocement kolory - przestronne wnętrze domu z beżowym mikrocementem, prezentujące jasny i nowoczesny wystrój.

Mikrocement kolory – modne odcienie w nowoczesnej aranżacji wnętrz

Wybór kolorów ma ogromny wpływ na atmosferę, styl i ogólny wygląd pomieszczenia. Mikrocement należy do produktów wykończeniowych dostępnych w szerokiej ...
CZYTAJ DALEJ
Logo JAK Chemia
FORMULARZ KONTAKTOWY
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych oraz Rozporządzenia 2016/679. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Jakposadzki. Więcej informacji dot. ochrony danych osobowych znajdą Państwo w polityce prywatności. Klikając WYŚLIJ akceptujesz wszystkie powyższe warunki.