Krótki kurs czyszczenia posadzek dla początkujących | JakPosadzki
Blog

Krótki kurs czyszczenia posadzek dla początkujących

30 sierpień 2019
Autor: JakPosadzki
Kategoria: Porady 

To znowu my! Jeśli czytaliście nasze poprzednie wpisy, to wiecie, że pragniemy, by nasze artykuły były wypełnione praktyczną wiedzą i stały się dla Was jak najbardziej użyteczne. Dzisiaj pora na kolejne podstawowe, a jednocześnie niezwykle ważne zagadnienie – utrzymanie posadzek żywicznych w czystości.

Oczywiste oczywistości

Być może to co za chwilę przeczytacie dla wielu osób okaże się właśnie takimi oczywistościami, ale uważamy, że warto od nich rozpocząć, bo mają duży wpływ na właściwy efekt pielęgnacji i wygląd posadzek.

Pierwsza kwestia to wycieraczki. Pamiętajmy, że większość zabrudzeń wnosimy do pomieszczeń na obuwiu (piasek, pył, błoto). Jeśli nie zapomnimy o matach czy wycieraczkach w strefie wejścia, na pewno w znacznym stopniu ograniczymy sobie pracę. Co dalej? Odpowiedni sprzęt sprzątający. Powinien być po prostu dobrany do danej sfery czyszczenia (np.faktury powierzchni, jej grubość) i stopnia zabrudzenia. W zależności od tego stosujemy np. szczotki do szorowania lub miękkie krążki czyszczące. Warto również pamiętać o tym, by preparaty do czyszczenia były wysokiej jakości i właściwe dla danej powierzchni. Stosowanie specjalistycznych środków to tak naprawdę oszczędność. Dzięki nim posadzka będzie nam po prostu służyła dużo dłużej. Z reguły są one również wydajniejsze niż zwykłe środki czyszczące.

Posadzkowa codzienność

Przejdźmy do codziennego mycia i czyszczenia. Każde mycie posadzki na mokro powinniśmy poprzedzić zamiataniem lub odkurzaniem, żeby usunąć z posadzki piasek, pył i inne drobne zabrudzenia. Później po prostu zmywamy podłogę mopem stosując środek chemiczny odpowiedni do występujących zanieczyszczeń. Posadzkę należy myć płaskim mopem najlepiej systemem dwu wiaderkowym. Szczególnie przy posadzkach o ciemnych barwach dobrze jest pamiętać o częstej wymianie brudnej wody, by uniknąć pozostawiania brudnych smug. Raz w tygodniu warto również umyć posadzkę wodą z dodatkiem preparatu, który prócz mycia dodatkowo konserwuje posadzkę i uzupełnia ubytki w polimerze nałożonym na żywicę.

Odświętne czyszczenie i konserwacja

Jeśli pragniecie, by posadzka przez lata służyła Wam w idealnym stanie, polecamy raz na jakiś czas (na przykład raz w roku) zdecydować się na gruntowne doczyszczenie posadzki lub nałożenie polimeru. Takie czyszczenie można wykonać samemu lub zlecić je firmie sprzątającej. Również nasza firma zajmuje się wspomnianym serwisowaniem posadzek, a zdjęcia które widzicie w tym wpisie pochodzą właśnie z takiego doczyszczania. Do tego rodzaju sprzątania stosuje się środki chemiczne neutralne lub lekko zasadowe o pH ok. 7-10. Sam proces takiego czyszczenia nie różni się wiele od tego codziennego. Trzeba oczywiście rozpocząć od zebrania kurzu, piasku i ewentualnych większych zanieczyszczeń. Później należy obficie zwilżyć posadzkę roztworem myjącym i odczekać 15 minut. Potem zbieramy brudną wodę i jeszcze raz na czysto spłukujemy posadzkę. Gotowe!

Nagłe wypadki

No dobrze, do tej pory wszystko idzie bez problemu. Ale co robić w nagłych sytuacjach, gdy posadzka została zanieczyszczona np. tłuszczem, olejem lub podobnymi substancjami? Najlepiej wtedy posypać powierzchnię trocinami lub czymś innym absorbującym tłuszcz, po czym zmieść je i zwyczajnie umyć podłogę środkiem myjącym.

Posadzki można również bez problemu myć pod wysokim ciśnieniem. Trzeba tylko pamiętać o początkowym zamiataniu i zebraniu większych zanieczyszczeń. Później nanosimy roztwór środka myjącego i myjemy powierzchnię dobierając ciśnienie do intensywności zabrudzenia i grubości posadzki. Na koniec zbieramy wodę mopem, ściągaczka gumową lub odkurzaczem wodnym.

Tak jak wspomnieliśmy na początku, cały ten zestaw informacji dla wielu osób jest zapewne bardzo dobrze znany, ale być może znajdą się osoby, którym pomoże zachować posadzki w idealnym stanie przez jeszcze dłuższy czas. Jeśli potrzebujecie bardziej szczegółowych instrukcji i wskazówek na temat oczyszczania posadzek i ich codziennego utrzymania, to jesteśmy do Waszej dyspozycji. Tak czy inaczej… miłego sprzątania! 🙂

2.9/5
Twoja ocena
Dziękujemy za ocenę
Komentarze z facebooka
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.