Blog

Blog

“Po pierwsze nie szkodzić”, czyli dlaczego posadzki żywiczne to bezpieczne i ekologiczne rozwiązanie.

Zdajemy sobie sprawę, że posadzki żywiczne, to dla wielu osób ciągle nowe zagadnienie. Pozytywne opinie i polecenia to jedno, ale przed podjęciem decyzji potrzebne są też rzetelne i szczegółowe informacje. Między innymi z tego powodu chcemy, by nasz blog stanowił dla Was cenne źródło wiedzy w kwestiach związanych z posadzkami żywicznymi. Dzisiaj zabieramy się za jeden z najważniejszych tematów – bezpieczeństwo.

Duża ilość pytań jakie od Was otrzymujemy dotyczy właśnie bezpiecznego zastosowania posadzek żywicznych, ich ewentualnej szkodliwości i kwestii związanych z ochroną środowiska. Wiemy, że suche fakty w postaci informacji o posiadaniu przez posadzki atestów i certyfikatów to za mało, dlatego chcemy omówić te zagadnienia o wiele dokładniej.

Miejsca o specjalnych standardach bezpieczeństwa

Zacznijmy od wymienienia miejsc, w których zastosowania nowoczesnych rozwiązań posadzkowych to już w zasadzie standard. Są nimi m.in. szpitale, laboratoria, szkoły i przedszkola oraz pomieszczenia przemysłowe. Nie jest to oczywiście przypadek – budynki te muszą spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa i ekologiczności. Coś co doskonale sprawdza się np. w salach operacyjnych i innych pomieszczeniach o najwyższym certyfikacie ekologicznym BREEAM, będzie równie dobrze funkcjonowało w przestrzeniach prywatnych, takich jak kuchnia, łazienka, salon, czy pokój dziecięcy.

Szpitale

W opiece zdrowotnej higiena jest kwestią najważniejszą. Projektanci takich budynków wiedzą, że wybierając właściwe pokrycie podłogi można zapobiec rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów i bakterii. Bakteriostatyczna powierzchnia spełnia najbardziej rygorystyczne wymogi higieny, hamując zarówno wzrost bakterii, jak i zanieczyszczenie drobnoustrojami. Warto wiedzieć, że certyfikaty wydane przez niezależne laboratoria badawcze potwierdzają, że powierzchnia systemu ma nadal działanie bakteriostatyczne po wielu latach użytkowania przy regularnym czyszczeniu. Ponadto stosowane w takich pomieszczeniach systemy posadzkowe są bardzo odporne na ścieranie, wytrzymują ruch krzeseł oraz łóżek na kółkach i są bardzo odporne na uderzenia.

Pomieszczenia przemysłowe

Posadzki przemysłowe muszą wytrzymywać obciążenia codziennej działalności, spełniając jednocześnie wymogi ustawowe, szczególnie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny. Dotyczy to hal produkcyjnych, części magazynowych oraz pomieszczeń dla pracowników i gości. Tak surowe wymogi nie mogą dziwić – w miejscach, gdzie silne kwasy lub zasady są wykorzystywane do produkcji lub przetwarzania, jedna kropla może spowodować zagrożenie. W takich pomieszczeniach powierzchnia podłogowa musi być nie tylko szczelna, ale również niezwykle odporna na obciążenie chemiczne, mechaniczne i termiczne. Ważne są również systemy antystatyczne. W strefach, w których są przetwarzane gazy lub rozpuszczalniki, albo powstaje pył, najmniejsza iskra wywołana niekontrolowanym wyładowaniem elektrostatycznym może spowodować niszczący wybuch. Ryzyko to ograniczają pokrycia podłóg, które zapobiegają ładowaniu elektrostatycznemu podczas chodzenia.

Szkoły i przedszkola

Jest naprawdę dużym wyzwaniem, aby posadzka nadążała za entuzjazmem uczniów, zachowała czystość i nie stała się źródłem zagrożenia. W przestrzeniach szkolnych trzeba być przygotowanym na różnorodne obciążenia mechaniczne i chemiczne, dlatego bezpieczeństwo, higiena i łatwość czyszczenia to kluczowe kryteria wyboru wykończenia posadzki. Posadzki żywiczne, dzięki swoi systemom antybakteryjnym, antypoślizgowym i antystatycznym oraz łatwości w czyszczeniu, spełniają je znakomicie. Dodatkowo posadzki poliuretanowe są niezwykle trwałe. Te posadzki będą nadal spełniać wygórowane wymogi higieny i bezpieczeństwa, gdy dzieci i młodzież, która wcześniej po nich biegała, wyrośnie już na dorosłych ludzi.

Kuchnia

W każdej strefie przetwarzania żywności, higiena jest naczelnym priorytetem. Systemy posadzkowe stosowane w kuchniach przemysłowych i dużej gastronomii powinny spełniać spełniać rygorystyczne wymogi higieny międzynarodowego standardu bezpieczeństwa żywności (IFS). Dodatkowo, aby chronić zdrowie personelu pracującego w kuchni, nawet w nerwowych okolicznościach, antypoślizgowa powierzchnia jest koniecznością.

Dom jest najważniejszy

No dobrze, ale czy te wszystkie standardy bezpieczeństwa mają zastosowanie również w domowej przestrzeni? Czy można taką posadzkę bez obaw zrobić na przykład w pokoju dziecięcym? Oczywiście, że tak! Systemy posadzkowe stosowane w domach bazują na tych samych rozwiązaniach i łączą ze sobą higienę (np. antybakteryjna powierzchnia zapobiegająca wzrostowi bakterii i przenikaniu drobnoustrojów poprzez posadzkę), łatwość czyszczenia i trwałość. W ten sposób tworzymy sprzyjające zdrowiu wnętrza, spełniające jednocześnie rygorystyczne wymagania funkcjonalne i zapewniające długi okres eksploatacji, które dodatkowo – dzięki szerokiej gamie możliwości kolorystycznych i wzorniczych – mogą być atrakcyjne i niepowtarzalne.

Dodatkowo posadzki żywiczne mogą być z powodzeniem stosowane na ogrzewaniu podłogowym. Po zastygnięciu są one zupełnie obojętne dla człowieka – nie pachną i nie emitują żadnych szkodliwych substancji. Między innymi z tych powodów plasują się one zaraz za drewnem jako produkt wysoce ekologiczny. Pokazuje to poniższa tabela.

Łazienka

Kilka osobnych zdań warto poświęcić łazienkom, które mają swoje specyficzne wymagania. W takich pomieszczeniach stosuje się higieniczne posadzki antypoślizgowe. Są to posadzki o małym naprężeniu, zapewniające duży komfort chodzenia na boso. Dzięki swoim właściwościom antypoślizgowym zapewniają bezpieczeństwo i zapobiegają wypadkom.

Ekologia

Na koniec jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, czyli ekologia. W tworzonych przez nas posadzkach stosujemy produkty marki BASF. Są to produkty najwyższej jakości, ale nie jest to jedyny powód. Marka BASF jest świadoma bardzo dużej odpowiedzialności za środowisko jakie ponosi będąc producent chemii budowlanej. Ta odpowiedzialność rozpoczyna się wraz z zakupem surowców od partnerów spełniających najsurowsze wymagania UE, poprzez produkcję, gdzie również stosowane są surowe badania bezpieczeństwa i jakości, kończąc na produkcie, który prezentuje najwyższy możliwy stopień ekologiczności. Firma inwestuje cały czas w badania dotyczące nowych produktów, na przykład opartych na zasobach odnawialnych, jak również poprawy i optymalizacji istniejących produktów, nie tylko pod względem ich jakości, lecz także ekologiczności. Praktycznie wszystkie te produkty są bezrozpuszczalnikowe, co czyni je łatwymi i przyjemnymi w użyciu.

* Wszystkie zdjęcia pochodzą z naszych realizacji.

** Wykorzystano materiały informacyjne ze strony www.basf.com – producenta najwyższej jakości żywicy, którą wykorzystujemy w naszych realizacjach.

Udostępnij artykuł:

Ostatnie posty

Mikrocement salon inspiracje

Mikrocement i wyjątkowy salon – inspiracje, które Was zachwycą

Salon to serce każdego domu, miejsce spotkań, relaksu i spędzania czasu w gronie najbliższych. Warto zadbać o jego wyjątkowy wygląd, ...
CZYTAJ DALEJ
Łazienka z mikrocementem - Beżowe podłogi i nowoczesna wanna z drewnianym wykończeniem.

Mikrocement łazienka: inspiracje dla nowoczesnych łazienek

Łazienka to jedno z tych miejsc w naszym domu, które służy nie tylko praktycznym celom, ale także może stać się ...
CZYTAJ DALEJ
Mikrocement kolory - przestronne wnętrze domu z beżowym mikrocementem, prezentujące jasny i nowoczesny wystrój.

Mikrocement kolory – modne odcienie w nowoczesnej aranżacji wnętrz

Wybór kolorów ma ogromny wpływ na atmosferę, styl i ogólny wygląd pomieszczenia. Mikrocement należy do produktów wykończeniowych dostępnych w szerokiej ...
CZYTAJ DALEJ
FORMULARZ KONTAKTOWY
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych oraz Rozporządzenia 2016/679. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Jakposadzki. Więcej informacji dot. ochrony danych osobowych znajdą Państwo w polityce prywatności. Klikając WYŚLIJ akceptujesz wszystkie powyższe warunki.